Aspartam to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w świecie dietetyki i zdrowego stylu życia. Jedni upatrują w nim bezkalorycznej alternatywy dla cukru, ułatwiającą trzymanie diety, inni zaś zalecają unikanie tego słodzika jako potencjalnie rakotwórczego. Czy aspartam jest szkodliwy? Chcąc zbudować sobie pogląd na ten temat, postanowiliśmy zajrzeć do publikacji naukowych. A żeby zrobić to porządnie, postanowiliśmy opublikować przegląd badań na temat bezpieczeństwa spożycia aspartamu. Wyniki? Z pewnością zaskakujące.
Pełną treść publikacji pt. Can aspartame-sweetened products safely help with weight loss? opublikowanej przez zespół Inspirowanych Ruchem (Adam Wojcieszonek, Kacper Pajor, Justyna Szpyt) w Journal of Education, Health and Sport w otwartym dostępnie znajdziecie tutaj. Poniższy wpis jest jego podsumowaniem w języku polskim.
Aspartam – słodzik bez kcal

Aspartam swoją popularność zawdzięcza wysokiemu stopniowi słodkości, dzięki czemu już jego mała ilość może nadawać słodki smak produktom. Pozwala to na zastępowanie cukru w posiłkach bez zwiększania ich ładunku kalorycznego. Dzięki temu, stanowi częsty element przepisów na fit-desery. Jest też powszechny w napojach typu „zero kcal”. Z perspektywy wartości kalorycznych, aspartam wydaje się idealnym substytutem dla zwykłego cukru czy też syropu glukozowo-fruktozowego. Niektóre źródła wskazują jednak, że stosowanie aspartamu może przyczyniać się do rozwoju nowotworów.
Czy aspartam jest szkodliwy?
Analiza dostępnych źródeł wskazuje jednak, że nie ma się czego obawiać. Szkodliwość aspartamu wykazana była zaledwie w kilku pracach, zakładających przyjmowanie ich ogromnych dawek. Z drugiej strony, dysponujemy setkami prac wskazujących na wysoki profil bezpieczeństwa tego słodzika. Podsumowując wyniki badań sprawdzających czy aspartam jest szkodliwy, bez wątpienia możmna dojśc do wniosku, że spożywany w umiarkowanych ilościach nie jest niebezpieczny.
Aspartam a odchudzanie
Co więcej, sugeruje się nawet, że aspartam może mieć swoje dobre strony. Stosowany przez osoby na dietach redukcyjnych, może ułatwiać odchudzanie. Pozwala zaspokoić ochotę na słodkie bez dostarczania do organizmu dodatkowych kalorii. Dzięki temu, łatwiej trzymać się restrykcyjnej diety (jeśli szukasz dobrze rozpisanej diety, sprawdź ofertę naszego dietetyka w Szczecinie).
Podsumowując, spożywając okazjonalnie produkty słodzone aspartamem nie musimy bać się o swoje zdrowie. Aktualnie dostępne źródła naukowe (których w przypadku aspartamu jest niemało) wskazują, że jest to bezpieczny dla człowieka związek, o ile spożywany jest w umiarkowanych ilościach.