Oddech 360° to czynność, która stanowi fundament w ćwiczeniach oddechowych, medytacjach czy też pracy nad mobilnością własnego ciała. Pozwala na optymalną pracę klatki piersiowej i przepony w jej pełnym zakresie ruchomości.

Ucząc się oddechu 360°, zacznij od pozycji leżącej na plecach, z nogami ugiętymi. Pod głową możesz umieścić niewielką poduszkę. Rozluźnij ramiona, szyję i obręcz barkową – niech swobodnie opadną. Umieść dłonie na wysokości dolnych żeber.

  1. Zacznij spokojnie oddychać nosem. Skup się, aby Twój oddech był wolny, a wydech był dłuższy niż wdech.
  2. Podczas wdechu poprowadź oddech do Twoich dłoni leżących na dolnych żebrach. Poczuj, jak wdech podnosi Twoje ręce leżące na dolnych żebrach. Zwróć uwagę, żeby oddechu nie zdominował tor piersiowy ani brzuszny (podnoszenie się górnej części klatki piersiowej, jak i brzucha, nie powinno dominować ruchu zwiększania się objętości klatki piersiowej).
  3. Kiedy czujesz pełną kontrolę nad wdechem, poprowadź go także do boków ciała. Możesz przesunąć dłonie nieco bardziej na boki ciała, tak, aby Twoje ręce nadawały kierunek oddechu.
  4. Kiedy bez przeszkód Twój wdech podnosi przednią i boczne części klatki piersiowej, pokieruj go także do pleców. Poczuj, jak oddech delikatnie wciska żebra w podłoże.
  5. Oddychaj równomiernie we wszystkich kierunkach. Jeśli czujesz, że któryś z nich jest gorszy, połóż na tym miejscu rękę i staraj oddychać się w jej kierunku.
  6. Pod koniec wydechu, napnij lekko górną część mięśni brzucha. Napięcie to powinno być podobne do tego, które uzyskujemy podczas śmiechu, jednak dużo słabsze.
  7. Oddychaj spokojnie, wydłużając fazę wydechu. Po każdym wydechu spróbuj zrobić ok. 2-3 sekund przerwy.
  8. Kiedy kolejne oddechy zaczną Ci sprawiać trudność, odpocznij oddychając swobodnie przez nos. Podczas pracy z oddechem postaraj się nie ziewać.

Ten sam schemat oddechu możesz próbować wykonać w innych pozycjach, jak np. leżenie na boku czy na brzuchu. Zmienianie pozycji może ułatwić poczucie określonych składowych oddechu 360°. Możesz także przejść do pozycji stojącej. W niej, stojąc przed lustrem, możesz bezpośrednio obserwować ruchy swojego ciała podczas oddechu. Stań z prawą stopą lekko wysuniętą do przodu i naturalnie wyprostowanym kręgosłupem, a następnie oddychaj zgodnie z powyższym schematem.