Popularność suplementacji witaminą D3 rośnie z każdym dniem. Nic dziwnego, badania wskazują bowiem, że nawet 90% społeczeństwa może mieć jej niewystarczający poziom. Jedną z głównych korzyści, przypisywanych witaminie D, jest korzystny wpływ na stan kości. Potwierdzone jest to wieloma badaniami na osobach z obniżoną gęstością kostną lub też przeprowadzanymi w grupach ryzyka wystąpienia osteoporozy. Brak jednak doniesień odpowiadających na pytanie, jak witamina D wpływa na gęstość kości u osób, którym do osteoporozy daleko. I tak powstał pomysł na nasze kolejne badania.
Do badań zaangażowano 76 osób (39 kobiet i 37 mężczyzn) w wieku 20-43 lat. Do badania gęstości mineralnej kośćca wykorzystany został współczynnik BMD (bone mineral density) mierzony na szyjce kości udowej metodą densytometrii rentgenowskiej. Badani wypełniali również ankiety dotyczące występowania czynników ryzyka osteoporozy oraz suplementacji witaminą D3.
46,1% badanych zadeklarowało regularną suplementację witaminą D. Nie wykazywali oni statystycznie istotnej różnicy pod względem gęstości mineralnej kości w porównaniu z osobami nie przyjmującymi witaminę D3. Wyniki badań istotnie podważają powszechną tezę, jakoby u każdego witamina D wpływała korzystnie na gęstość kości. Bez wątpienia na korzyści takie liczyć mogą osoby zagrożone osteoporozą. Brak jednak wskazań, by takie same twierdzenie stawiać wobec osób nie będących w grupie ryzyka, co potwierdziły wyniki naszych badań.
Pełna treść opublikowanego artykułu: https://zenodo.org/record/3464905
Chcesz być na bieżąco z wynikami naszych badań? Polub nas na Facebooku
https://www.facebook.com/inspirowaniruchem/