trening w ciąży
trening dla kobiet w ciąży szczecin

Ćwiczenia fizyczne w ciąży

Powitanie na świecie nowego członka rodziny to zazwyczaj nie tylko wielkie szczęście, ale i wyzwanie, także fizyczne. Nie bez powodu mówi się, że poród to maraton. Ale jak się do tego maratonu przygotować? Jak zachować sprawność, gdy z powodu zmian zachodzących w organizmie ciężarnej kobiety pojawia się coraz więcej ograniczeń i trudności w normalnym funkcjonowaniu? Jak szybko i sprawnie powrócić do formy, by móc cieszyć się czasem spędzanym z maluszkiem bez uciążliwych dolegliwości? Odpowiedzią na te pytania może być właściwy i profesjonalnie przygotowany trening rozpoczęty lub kontynuowany w czasie ciąży, wykonywany w trakcie zajęć w małych grupach dostosowanych do zaawansowania ciąży lub indywidualnie pod opieką i kontrolą trenerki.

Trening w ciąży w Szczecinie

Ciąża często w naszym przekonaniu wiąże się z ograniczeniem codziennej aktywności takiej jak praca zawodowa czy uprawianie sportu, co prowadzi do osłabienia siły mięśni i spadku wydolności organizmu. To zaś może skutkować pogłębieniem dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego, okolic łopatek, zwiększenia poczucia zmęczenia podczas wykonywania czynności dnia codziennego czy problemami ze snem. Ale wcale nie musi tak być! Jest to udowodnione naukowo, że odpowiednia dawka aktywności fizycznej przy braku przeciwwskazań ma zbawienny wpływ na stan fizyczny i psychiczny ciężarnych.

WZMACNIANIE 

Zmniejszenie aktywności i ilości ruchu w ciągu dnia to prosta droga do osłabienia siły mięśniowej. A przecież będzie ona niezwykle potrzebna przy rosnącym obciążeniu organizmu wraz z przebiegiem ciąży oraz do opieki nad noworodkiem. Dlatego istotnym elementem treningu dla ciężarnych jest praca nad siłą i wytrzymałością mięśni nóg, pośladków, ramion, brzucha, mięśni stabilizujących czy mięśni dna miednicy.

POSTAWA

Zmiana środka ciężkości, zwiększenie masy ciała i mniej naturalna ergonomia ruchów to ogromne wyzwania dla mięśni posturalnych odpowiadających za utrzymanie stabilizacji i właściwej postawy. Brak prawidłowego ustawienia poszczególnych segmentów ciała względem siebie może prowadzić do dolegliwości bólowych oraz być trudny do skorygowania po porodzie. A przecież lepiej zapobiegać niż leczyć! Rozwiązaniem jest nauka czucia swego ciała i praca nad jego właściwym ustawieniem.

ROZCIĄGANIE

Zmniejszenie mobilności i zakresu ruchomości w stawach ma konsekwencje w postaci często bolesnej sztywności i trudności w wykonaniu codziennych ruchów, które kiedyś nie stanowiły problemu. Wraz z rosnącym brzuszkiem coraz trudniej zawiązać buty czy podnieść coś z podłogi. Aby zmniejszyć dokuczliwość tych problemów należy zadbać nie tylko o siłę i kondycję, ale i elastyczność ciała poprzez ćwiczenia rozciągające i rozluźniające najbardziej problematyczne okolice ciała.

ODDECH

Nie ma co ukrywać: w przebiegu ciąży wewnątrz organizmu kobiety robi się coraz mniej miejsca na powietrze. A oddychanie jest nie tylko niezbędne do życia samo w sobie, ale może też mieć niezwykłe działanie terapeutyczne. Zwiększa natlenienie organizmu co przekłada się na zmniejszenie zmęczenia, rozluźnia i relaksuje, a także pozwala płynniej przejść przez poród. Dlatego w ciąży trzeba nauczyć się oddychać od początku i w sposób dostosowany do nowych wyzwań.

ćwiczenia dla kobiet w ciąży w szczecinie

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży Szczecin

Chcesz zacząć ćwiczyć pod okiem profesjonalisty? Nasza trenerka i fizjoterapeutka Weronika specjalizuje się w pracy z kobietami ciężarnymi oraz w połogu. Ukończone kursy specjalistyczne i doświadczenie gwarantują efektywność i bezpieczeństwo ćwiczeń. Oferujemy Wam dwa rodzaje treningów przeznaczonych dla kobiet w ciąży:

Ćwiczenia grupowe dla ciężarnych

Odbywające się w małych grupach ćwiczenia dla kobiet w ciąży to doskonały sposób na przebycie tego cudownego okresu wśród osób, które tak jak Ty chcą świadomie dbać o swoje zdrowie i formę. Zajęcia odbywają się w stałym, kilkuosobowym składzie, co pozwala na poznanie przez trenerkę grupy i dopasowywanie ćwiczeń pod ich zmieniające się na przestrzeni okresu ciąży potrzeby.

Trening personalny dla kobiet w ciąży

Opcja przygotowana dla kobiet poszukujących indywidualnej opieki podczas ciąży. Całokształt treningu dopasowany jest pod indywidualne preferencje, możliwości i potrzeby. Obecność tylko jednej osoby na sali podczas treningu daje poczucie pełnego komfortu i pozwala skupić się w 100% na wykonywanych ćwiczeniach, z kolei indywidualnie umawiane godziny treningów dają elastyczność pozwalającą trenować paniom z intensywnym grafikiem.

trening dla ciężarnych w szczecinie
Jesteś w ciąży lub spodziewasz się jej w niedługim czasie i chcesz zacząć ćwiczyć? Zadzwoń pod nr 726 073 126 i umów się na trening personalny lub zapisz się do grupy treningowej.

Treningi dla kobiet w ciąży w naszym Studio prowadzi:

trenerka kobiet w ciąży Szczecin

Weronika Rokicka
Fizjoterapeutka
Dowiedz się więcej o Weronice…