Kiedy trener wskazuje na sztangę, większość początkujących kobiet wzdryga się niechętnie. Z tyłu głowy kreuje im się obraz kulturystki o ogromnej ilości masy mięśniowej, a one chciały przecież tylko trochę lepiej wyglądać. Boją się, że trening siłowy pozbawi ich talie kształtu, a uda przyprawi o prążkowane zarysy mięśni. Lęki te są jednak bardzo dalekie od prawdy; trening z dużymi ciężarami może za to przynieść paniom wymierne korzyści zdrowotne.
Nie trenuję siłowo bo nie chcę być wielka
Zacznijmy od obalenia najczęściej powtarzanego mitu. Ciężki trening siłowy nie musi powodować dużego wzrostu mięśni. Aby uzyskać widocznie umięśnioną sylwetkę, wymagana jest ścisła, specjalnie dobrana dieta oraz odpowiednio zaprogramowany trening. Ze względu na ograniczenia płciowe, wypracowanie dużej masy mięśniowej u kobiet wymaga też często ingerencji hormonalnych. Osoby trenujące amatorsko nie mają szans na wypracowanie sylwetki zbliżonej do kulturystycznej. Naturalnie, trening siłowy powoduje pewien wzrost masy mięśniowej, jednak to właśnie mięśnie wysmuklają uda, optycznie zwężają sylwetkę, czy też zapobiegają „motylkom” na ramionach. Co więcej, w skrajnej sytuacji, kiedy rozwój mięśni zacznie być zbyt duży względem osobistych preferencji, zawsze można powstrzymać go odpowiednimi modyfikacjami treningowymi i dietetycznymi.
Zdrowotne aspekty treningu oporowego
Z drugiej strony, trening siłowy u kobiet przynosi wymierne korzyści zdrowotne. Płeć piękna jest bardziej zagrożona wystąpieniem zwyrodnień, czy też złamaniami szyjki kości udowej niż mężczyźni. Wynika to z uwarunkowań morfologicznych i hormonalnych. Skuteczną formą profilaktyki tych dolegliwości jest trening siłowy, kształtujący optymalny balans mięśniowy. Dobrze prowadzony trening z ciężarami istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów i zwyrodnień.
Panie częściej chorują również na osteoporozę. Choroba ta polega na demineralizacji tkanki kostnej, co prowadzi do zmniejszenia jej gęstości. Jak potwierdzają badania, trening siłowy korzystnie wpływa na strukturę tkanki kostnej. Dzięki temu może on być stosowany jako skuteczna profilaktyka osteoporozy u szczególnie narażonych na jej wystąpienie pań.
Interesują Cię zdrowotne aspekty treningu? Polub nas na Facebooku oraz obserwuj na Instagramie, gdzie regularnie radzimy jak ćwiczyć mądrze.
Należy też zwrócić uwagę na aspekt funkcjonalny treningu z obciążeniami. Kobiety wyjściowo posiadają mniejszą masę mięśniową niż mężczyźni. W związku z tym, fizjologiczna utrata mięśni wraz z wiekiem jest dla nich większym problemem. Odpowiedni trening siłowy może zapobiegać ograniczeniom funkcjonowania w życiu codziennym na starość, wynikającym ze zbyt małej siły mięśniowej.
Nie bójmy się dużych ciężarów
Podsumowując, należy zaznaczyć, że aby osiągnąć zauważalne korzyści z treningu siłowego, należy stosować odpowiednie obciążenie. Wszystkie korzyści wynikające z ćwiczeń są wynikiem adaptacji organizmu do niego. Z kolei aby wymusić korzystne adaptacje, stosowany bodziec dla naszego ciała musi być wystarczająco mocny. Oznacza to, że powinniśmy stosować w treningu ciężary oscylujące w granicach obciążeń submaksymalnych. Oczywiście, nie możemy robić każdego treningu na tak znacznych obciążeniach (odpowiednia periodyzacja kluczem do sukcesu), jednak nie możemy również unikać dużych ciężarów. Prawidłowa technika ćwiczeń zapewnia ich bezpieczeństwo nawet przy znacznych obciążeniach, które dają największe korzyści zdrowotne (oraz sylwetkowe).
O dużych obciążeniach i ich wpływie na zdrowie pisaliśmy już wcześniej. Kliknij i przeczytaj artykuł na bazie naszych autorskich badań, w których sprawdzaliśmy jak ciężki trening z naprawdę dużym obciążeniem wpływa na układ mięśniowo-szkieletowy.