Epidemia COVID-19 doprowadziła do szeregu ograniczeń, potocznie określanych lockdownem. W ciągu ostatniego roku na całym Świecie wielokrotnie ograniczano możliwość przemieszczania się poza murami własnego domu. Zamknięte pozostaje także wiele obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, jak siłownie czy ogólnodostępne obiekty sportowe. Taka sytuacja doprowadziła do znacznego ograniczenia poziomu aktywności fizycznej. Nie dziwi więc rosnąca ilość osób otyłych. Problem ten staje się nie tylko równoległą, groźną dla zdrowia człowieka epidemią, ale też dodatkowo zaostrza epidemię nowego koronawirusa.
Z epidemią otyłości zmagaliśmy się na długo przed pandemią COVID-19. Statystyki pokazują, że nawet co drugi Polak przed epidemią zmagał się z nadmierną masą ciała, a co czwarty chorował na otyłość. Pojawienie się nowego koronawirusa jest istotnym czynnikiem dającym negatywne prognozy w tej kwestii. Według sondażu przeprowadzonego przez IPSOS aż 42% Polaków przytyło podczas roku epidemii, średnio o 6kg. Istotnie zmniejszona mobilność oraz utrudniony dostęp do obiektów sportowych redukuje ilość spalanych przez organizm kalorii, co nie zawsze idzie w parze z ograniczeniem ilości przyjmowanego pożywienia. Sprzyja to rosnącej fali otyłości, nasilając ten istotny problem zdrowotny. Nadmierna masa ciała jest silnym stymulatorem rozwoju chorób układu krążenia, zabijających nawet co drugiego Polaka.
COVID-19 a otyłość – ryzyko ciężkiego przebiegu
W obecnej sytuacji epidemicznej otyłość pokazuje jednak swoje nowe oblicze. Kolejne publikowane raporty niepodważalnie wskazują na silną korelację pomiędzy nadwagą, a ciężkim przebiegiem COVID-19. U osób otyłych zwiększona jest także umieralność wskutek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dostępne dane wskazują, że BMI powyżej 30 zwiększa ryzyko hospitalizacji wskutek zakażenia aż o 114%, o 74% rośnie ryzyko leczenia na oddziale intensywnej terapii, a o 48% ryzyko śmierci. Te znaczące wartości nie mogą być pomijalne w perspektywie planowania działań profilaktycznych związanych z epidemią COVID-19. Warto zaznaczyć, że otyłość to nie tylko większe ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia, ale także utrudniona rehabilitacja po COVID-19.
Brak motywacji do działań w domu
W odpowiedzi na sytuację lockdownu, Internet zalała fala programów treningowych online, do wykorzystania w warunkach domowych. Niestety, dostępne dane (dla populacji Amerykańskiej) pokazują, że tylko 16% osób zwiększyło częstość korzystania z nich w związku z epidemią. Mało optymistycznie kształtują się także nawyki żywieniowe podczas epidemii. Ograniczona aktywność fizyczna logicznie wiąże się ze spadkiem zapotrzebowania na ilość przyjmowanych kalorii. Niestety, zgodnie z wynikami przeprowadzanymi w niemieckich badaniach przekrojowych, ponad 80% badanych nie zmniejszyło ilości przyjmowanych kalorii podczas epidemii. Co gorsza, 16,8% badanych przyznało nawet, że zwiększyli ilośc przyjmowanych posiłków.
Interesuje Cię tematyka profilaktyki zdrowia? Polub nas na Facebooku oraz obserwuj na Instagramie, gdzie regularnie dodajemy rzetelne informacje na temat zdrowego stylu życia.
COVID-19 OtyProblem, który pozostawi konsekwencje na lata
Dostępne dane są niezwykle alarmujące. Rosnąca ilość osób o nadmiernej masie ciała bez wątpienia negatywnie wpływa na ilość pacjentów ciężko przechodzących COVID-19 oraz umierających w wyniku tej choroby. Jest to jeden z ważniejszych czynników obniżających wydolność służby zdrowia, zwiększających wydatki publiczne oraz potęgujących konsekwencje długoterminowe, które pozostawi po sobie epidemia koronawirusa. Problem otyłości powinien być istotnym punktem rozważań, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i centralnym. Jego ignorowanie może prowadzić do skutków, z którymi borykać będziemy się na długo po opanowaniu epidemii COVID-19.
Zobacz także:
Rehabilitacja po COVID-19 w Szczecinie
Oddech, który odstresowuje
Bibliografia
Senthilingam M. Covid-19 has made the obesity epidemic worse, but failed to ignite enough actionBMJ 2021; 372:n411
Covid 365+. Wyniki badania po roku epidemii. IPSOS (https://www.ipsos.com/pl-pl/covid-365-wyniki-badania-po-roku-pandemii)
Jak pandemia zmieniła sytuację osób otyłych? Medexpress.pl (https://www.medexpress.pl/jak-pandemia-zmienila-sytuacje-osob-otylych/80876)
Trwanie życia w 2019 roku. Główny Urząd Statystyczny
Share of adults who watch more online exercise videos due to social distancing during the coronavirus pandemic in the United States as of March 26, 2020. Statista.com (https://www.statista.com/statistics/1108538/online-fitness-video-usage-during-coronavirus-usa/)
Huber, B.C., Steffen, J., Schlichtiger, J. et al. Altered nutrition behavior during COVID-19 pandemic lockdown in young adults. Eur J Nutr (2020). https://doi.org/10.1007/s00394-020-02435-6