Jak przestać oddychać przez usta? Łatwe budowanie nawyku oddychania nosem

Oddychanie przez usta jest częstym problemem, mogącym prowadzić do szeregu konsekwencji dla naszego organizmu. Oddychając ustami pozbywamy się dobrodziejstw, jakie daje oddychanie przez nos. Wędrując przez jamę nosową, wdychane powietrze staje się lepiej nawilżone. Pobudzony ruch w zatokach sprzyja także rozprowadzaniu się po organizmie tlenku azotu. Co więcej, taki tor oddychania sprzyja efektywnemu oddechowi przeponowemu oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia hiperwentylacji. Osoby posiadające nawyk oddychania przez usta mogą doświadczać suchości w jamie ustnej, gorszej jakości snu, zaburzeń napięcia mięśni w obrębie głowy i szyi oraz zwiększonej szansy na hiperwentylację. Skuteczna metoda jak przestać oddychać przez usta może istotnie poprawić komfort życia.

Błędne koło oddychania ustami

Wspomniana hiperwentylacja jest jednocześnie przyczyną, jak i konsekwencją oddychania przez usta. Oddychając w ten sposób pochłaniamy w krótkim czasie większą ilość powietrza niż nosem, co łatwo może doprowadzić do sytuacji, w której oddychamy zbyt dużo względem potrzeb. Jeśli taka sytuacja powtarza się, organizm adaptuje się do niej, co predysponuje do oddychania ustami, jednocześnie zamykając nas w błędnym kole zaburzonego wzorca oddechowego. Aby temu przeciwdziałać, musimy skutecznie wyrobić nawyk oddychania przez usta.

Jak przestać oddychać przez usta – skutecznie

Aby przełamać nawyk, który jest podświadomy, nie wystarczy świadome trzymanie zamkniętych ust. Takie działanie byłoby zbyt rzadkie oraz zbyt krótkie (kilkanaście sekund wystarczy, żeby inny bodziec nas rozproszył), żeby było długofalowo efektywne. Dlatego szukając sposobu na to jak przestać oddychać przez usta należy wybrać rozwiązanie działające trwale.

Dobrą metodą polecaną przez nas osobom szukającym metody na to, jak przestać oddychać przez usta jest technika zwana „mouth taping”. Polega ona na zaklejaniu złączonych warg na noc, wymuszając na nas niejako zamknięcie ust. W tym celu warto zastosować miękki, delikatny plaster. Nie musimy sklejać warg w poprzek, na całej długości. Wystarczy jeden pasek plastra pociągnięty przez środek ust. Będzie to wystarczający środek do utrzymania zamkniętych ust przez całą noc. Jeśli odczuwamy dyskomfort lub niepokój w związku z plastrem, możemy założyć go godzine przed snem, żeby przyzwyczaić sie do niego.

Aby zastosować tę metodę, musimy mieć drożne zatoki. Plaster musi mieć też delikatny klej, żeby w razie potrzeby (np. przy wystąpieniu jakiejkolwiek duszności) łatwo zdjąć go bez uszkodzenia skóry. Nie jest to metoda dla osób wyjściowo borykających się z dusznościami. U osób wrażliwych na bodźce w okolicy twarzy może także pobudzać dyskomfort psychiczny.

Nocne budowanie całodziennego nawyku

Zaklejenie ust na noc pozwoli poprawić jakość snu (oddychając w nocy przez nos, wspieramy zachodzące procesy regeneracyjne i istotnie zwiększamy szanse na obudzenie się wyspanym). Ponadto, oddychanie przez nos całą noc, jeśli jest regularnie powtarzane, pozwala kształtować oddech torem nosowym w ciągu dnia. Jest to łatwa, dostępna dla każdego metoda na to, jak przestać oddychać przez usta.

Interesują Cię sprawdzone porady, jak poprawić jakość życia? Polub nas na Facebook’u i bądź na bieżąco z przygotowywanymi przez nas wysokiej jakości treściami!

Jeśli zainteresowała Cię tematyka oddechu, sprawdź także nasz wpis o tym, jak radzić sobie ze stresem wykorzystując ćwiczenia oddechowe.

Ten wpis nie stanowi porady medycznej. Opisane techniki mogą stanowić zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia, jeśli stosowane są w przypadku wystąpienia przeciwwskazań medycznych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy są odpowiednie dla Ciebie, przed ich zastosowaniem skontaktuj się z odpowiednim specjalistą medycznym.

Leave a Comment