Jak przygotować się na narty, żeby nie skończyć z kontuzją?
Zacznijmy od kwestii fundamentalnej, a jednocześnie mogącej być najbardziej skomplikowaną. Intensywne wysiłki (jakim bez wątpienia jest całodzienne szusowanie), intensywnie obciążające układ mięśniowo-szkieletowy, powodują, że małe dysfunkcje, nie sprawiające większych problemów na co dzień, mogą przerodzić się w duże kontuzje. Stąd też zacząć powinniśmy od kompleksowej diagnostyki funkcjonalnej, oceniającej nasz narząd ruchu pod kątem optymalnego funkcjonowania. Niestety, w tym zakresie nie ma złotego, uniwersalnego środka, i każdorazowo warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli na co dzień nie odczuwamy żadnych dolegliwości bólowych ani dyskomfortu, ocenę naszego aparatu ruchu wykonać może wykwalifikowany trener personalny. Jeśli zaś borykamy się z jakimikolwiek bólami lub ograniczeniami, diagnostykę przeprowadzić powinien fizjoterapeuta. Znalezienie słabych punktów naszego ciała da nam pierwszy rzut na to, jak przygotować się na narty.
Indywidualne ćwiczenia przed nartami
Po przeprowadzonej diagnostyce, możesz przystąpić do celowanego treningu przygotowującego Cię do sezonu narciarskiego. Niestety, i tutaj nie obędzie się bez indywidualizacji. Pierwszym, na co trzeba zwrócić uwagę, są stwierdzone wcześniej problemy. Specjalista, który oceniał Twoje ciało, powinien dać Ci szczegółowe wytyczne, jak przygotować się na narty pracując nad posiadanymi dysfunkcjami. Poza obszarami problematycznymi (których wcale nie musisz mieć, choć niestety, dominujący siedzący tryb życia sprzyja ich powstawaniu), ważne jest również wielopłaszczyznowe wzmocnienie ciała. Potrzebna jest nie tylko siła, ale tez kontrola motoryczna, koordynacja, praca z równowagą czy też stabilność. Dobierając ćwiczenia kształtujące te cechy, ważny jest wyjściowy poziom ich rozwoju (tak, aby podciągnąć te gorzej wypadające aspekty) oraz indywidualne cechy, takie jak budowa ciała czy też historia urazów.
Jak przygotować się na narty – nie zapomnij o kondycji
Osoby przygotowujące się do wyjazdu na narty często zapominają o pełnej charakterystyce tego sportu. Cechuje się on wielogodzinnymi, codziennymi sesjami wysiłku fizycznego, co dla wielu z nas może być szokiem. Organizm nieprzygotowany na duże obciążenie wydolnościowe będzie bardziej podatny na kontuzje. Niewystarczające przygotowanie kondycyjne zmniejszy także przyjemność z nart. Przed wyjazdem na narty warto zwiększyć udział ćwiczeń aerobowych, poprawiających wydolność fizyczną. Świetnie sprawdzą się tu ćwiczenia interwałowe (pisaliśmy o nich tutaj), standardowe cardio takie jak orbitrek czy jazda na rowerze, a także treningi typu tabata, które przy okazji spalają mnóstwo kalorii.
Interesuje Cię bezpieczne podejście do sportu? Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z naszymi treściami edukacyjnymi!
Przygotowań na narty nie odkładaj na ostatnią chwilę
Pytanie jak przygotować się na narty stawiamy sobie na ogół niestety nieco za późno. Choć lepiej późno niż wcale, aby efektywnie przygotować się do sezonu, potrzebujemy więcej czasu. Zależnie od wyjściowego poziomu naszego wytrenowania, będziemy potrzebować od 4 do kilkunastu tygodni. Musimy jednak mieć na uwadze, że okres przygotowań do nart to nie tylko praca nad zwiększeniem bezpieczeństw i przyjemności szusowania, ale także konkretna robota dla naszego zdrowia. To także świetny pretekst żeby wyrobić nawyki skutecznego dbania o swoje zdrowie.
Jeśli szukasz pomocy w przygotowaniu się do nart w Szczecinie, zapraszamy do naszego Studia. Nasi trenerzy i fizjoterapeuci oferują przygotowanie do nart, tak, żebyś mógł podejmować się tego sportu efektywnie i bezpiecznie. Skontaktuj się z nami, i dowiedz się, co możemy Ci zaproponować.